Siirry suoraan sisältöön
Etusivu » Ajankohtaista » Sääntömääräinen yleiskokous 30.11.2022

Sääntömääräinen yleiskokous 30.11.2022

Tervetuloa Opiskelijaliitto Pron sääntömääräiseen yleiskokoukseen keskiviikkona 30.11.2022 klo 19:00 alkaen. Kokous järjestetään Helsingissä Scandic Simonkentässä, osoitteessa Simonkatu 9. Kokoustilana on Freda. Voit osallistua kokoukseen myös etäyhteydellä, linkki kokoukseen lähetetään ennen kokousta. Yhdistyskokoukseen ei lähtökohtaisesti korvata matkakustannuksia.

Pro-Opiskelijat ry parantaa opiskelijoiden asemaa sekä opinnoissa että työelämässä. Yhdistys ajaa Prossa opiskelijajäsenten etuja ja huolehtii siitä, että opiskelijajäsenet otetaan tasa-arvoisesti huomioon liiton toiminnassa. Toimintaan kuuluu kannanottojen lisäksi mielenkiintoisia tapahtumia ja verkostoitumista.

Nyt sinulla on mahdollisuus tulla mukaan aktiivisesti toimintaan ja myös hallitukseen!

Tule mukaan yleiskokoukseen, kuulet samalla lisää toiminnasta ja pääset itsekin vaikuttamaan yhdistyksen tulevaan toimintaan. Yhdistys kokoontuu marraskuussa valitsemaan uuden hallituksen ja suunnittelemaan Pron opiskelijatoimintaa ensi vuodelle. Olet tervetullut mukaan! Kokouksessa kuulet, mitä kaikkea hallitustyöskentely pitää sisällään ja tutustut nykyisiin hallituslaisiin.

Yleiskokoukseen ei ole pakko ilmoittautua, mutta mikäli tulet paikalle Helsinkiin, toivomme sinun ilmoittautuvan etukäteen. Ilmoittautumalla voit myös etukäteen ilmoittaa kiinnostuksestasi hallituksen jäseneksi.

Ilmoittautumislomakkeen löydät täältä: https://forms.gle/L9UJUtgxcssCaY4P9

Kokouksen jälkeen jatketaan Opiskelijaliitto Pron pikkujouluissa Maxinessa osoitteessa Urho Kekkosen katu 1. Ilmoittautumisesta pikkujouluihin tiedotetaan lähempänä.

Yhdistyksen sääntömääräisessä yleiskokouksessa käsitellään seuraavat asiat:

 1. Kokouksen avaus
 2. valitaan kokouksen puheenjohtaja, sihteeri, kaksi pöytäkirjan tarkastajaa ja tarvittaessa kaksi ääntenlaskijaa
 3. todetaan kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
 4. hyväksytään kokouksen työjärjestys
 5. esitetään tilinpäätös, vuosikertomus ja toiminnantarkastajien lausunto
 6. päätetään tilinpäätöksen vahvistamisesta ja vastuuvapauden myöntämisestä edeltävän vuoden hallitukselle ja muille vastuuvelvollisille
 7. käsitellään saapuneet aloitteet
 8. päätetään jäsenmaksun suuruudesta
 9. vahvistetaan toiminnansuunnitelma sekä tulo- ja menoarvio
 10. valitaan hallituksen puheenjohtaja, jota kutsutaan yhdistyksen puheenjohtajaksi
 11. valitaan hallituksen varapuheenjohtaja, jota kutsutaan yhdistyksen varapuheenjohtajaksi
 12. päätetään hallituksen jäsenten sekä varajäsenten lukumäärä ja valitaan hallituksen jäsenet ja varajäsenet
 13. valitaan yksi tai kaksi toiminnantarkastajaa ja varatoiminnantarkastaja
 14. käsitellään muut kokouskutsussa mainitut asiat

Nähdään yleiskokouksessa!